نقد و بررسی Rainbow Six Siege | شکست یک اسطوره|اخباربازي ها

نقد و بررسی Rainbow Six Siege | شکست یک اسطوره

Rainbow six یکی از نام هایی است که در ایران شاید طرفداران زیادی نداشته و ندارد، علت دقیقش را نمی دانیم اما شاید یکی از علتهایش هیجان کم در مقایسه با بازی هایی مثل Call of Duty، Counter Strike یا بازی های مشابه دیگر باشد. پس از گذشت نزدیک به ۷ سال از عرضه Rainbow Six Vegas 2 اینبار در سال ۲۰۱۵ بی صبرانه منتظر به بازار آمدن نسخه جدید آن یعنی Siege بودیم و با توجه به حجم کاری بالا در کمترین زمان سعی بر نقد و بررسی آن داشتیم تا اینکه امروز در خدمت شما باشیم

Bazitalk_Rainbow six siege_IMG (1)

داستان

Rainbow Six نام گروهی ضد تروریست در بازی است که بهره مندی از بهترین و زبده ترین کوماندو ها با تروریسم مقابله می کند. همواره در تمام سری بازی های Rainbow Six داستانی با همین مضمون وجود داشت و شما باید با روش های مختلف تروریست ها را شکار می کردید، اما متاسفانه و بنا به دلایل نا معلوم!!!! UBI SOFT تصمیم گرفت که قسمت داستانی برای این بازی نسازد! علتی هم که عنوان کردند ” تمرکز بیشتر بر روی بخش چند نفره” است! خیلی از طرفداران سری Rainbow Six مثل من کاملا نا امید شدند! بهتر است بگوییم Ubi Soft آمده و بازی شبیه به Counter Strike و به مراتب ضعیفتر از آن را روانه بازار کرده است!

البته اینگونه نیست که بازی در کل قسمت تک نفره یا همان Single Player نداشته باشد! در اصل قسمت تک نفره بازی بخش آموزشی است که شما می توانید در آن روش های مختلف دفاع و حمله را فرا گرفته و با اسلحه ها و ابزار های گوناگون آشنا شوید!

گرافیک و صدا (۶/۱۰)

Bazitalk_Rainbow six siege_IMG (2)

یک چیز در بازی Rainbow Six همیشه خوب بود و آن هم گرافیک آن بود، باید بگوییم Ubi SOft این را هم رعایت نکرده و یکی از بی کیفیت ترین بازی های سال ۲۰۱۵ را از نظر گرافیکی روانه بازار کرده است! به شخصه گرافیک و فیزیک و … بازی هایی مثل Counter Strik: Global Offensive یا Call of Duty Black Ops 3 را خیلی خیلی بیشتر می پسندم. در کل باید Rainbow Six Siege را یک شکست به تمام عیار از نظر گرافیکی دانست.

اما صداگذاری بازی به نسبت به گرافیک خنده دار آن بهتر کار شده و کیفیت کاملا متوسطی را به کاربر می دهد. اما خب جزئیاتی مانند صدای پا یا روبات های جاسوسی به هیچ وجه در حد مطلوب نیست و ممکن است در میان یک مسابقه فکر کنید در حال بازی کردن یک بازی رده سوم سال ۱۹۸۰ هستید!

گیم پلی و فنی (۶/۱۰)

Bazitalk_Rainbow six siege_IMG (3)

در ابتدا قرار بود Rainbow Six Siege اکتبر سال ۲۰۱۵ عرضه شود اما سازندگان به دلیل آنچه بهتر کردن تجربه CO-OP نامیدند، بازی را تاخیر داده و در اول دسامبر منتشر کردند. خب بگذارید مقداری در مورد بخش اصلی بازی یا همان بخش چند نفره توضیح دهیم. از ایران به راحتی و با یک اینترنت ۱ مگ هم می توانید با پینگ حدود ۱۶۰ تا ۲۵۰ بازی را انجام دهید و کیفیت سرور ها زیاد بد نیست. در ابتدا باید یک بازی یا Match را پیدا کنید، بازی شروع به جستجو در میان کاربران آنلاین (که زیاد و در حد بازی هایی مثل Dota2 یا Counter Strike نیستند) می کند تا برای شما تیم و حریف هایی پیدا کند. سپس به صورت رندم شما به عنوان تروریست یا Rainbow Six وارد قسمت انتخاب شخصیت می شوید که مانند Counter باید ظاهری برای خود انتخاب کنید – با این توضیح که هر نوع کاراکتر اسلحه های خاص خود را دارد و وقتی یکی از اعضای تیم شما یک کاراکتر را بردارد شما نمی توانید آن را انتخاب کنید در ضمن بعضی از لباس ها هم قفل هستند که به روش های مختلف می توان آن ها را آزاد کرد – سپس بازی شروع شده و وارد محیط گنگ بازی می شوید.

اگر Rainbow Six باشید ابتدا باید ربات های دوربین دار را به داخل محل بازی بفرستید و تروریست ها را رصد کنید ( باور کنید این قدر گنگ است که شاید بعد از ۲۰ تا بازی هم نتوانید این کار را درست انجام دهید) و اگر تروریست باشید باید منتظر باشید تا تیم مقابل ربات ها را بفرستد! در ابتدای بازی بسیار بسیار سخت است که این ربات ها را پیدا و منهدم کنید! پس از این مدت و شناسایی مواضع بسته به گروهی که در آن هستید  شروع به حمله یا دفاع می کنید!در صورتی که تروریست باشید باید تله گذاری کنید و یا در قسمت هایی کمین کرده و منتظر دشمنان باشید و در صورتی که Rainbow Six باشید هم با روش های گونان مانند راپل یا آویزان شدن از سقف دست به حمله می زنید. یکی از نکات جذاب بازی همین آویزان شدن از سقف بود!

در ضمن نوع تیر خوردن و مجروح شدن مانند Counter Strike واقعی گرابانه است و با یکی دو تا گلوله خواهید مرد. متاسفانه گیم پلی بازی آن طور که ما انتظار داشتیم نبود و با یک گیم پلی کسل کننده و بسیار گنگ روبرو خواهید شد که شاید در اوایل باید زمان زیادی را صرف این کنید که تمامی نقشه های بازی را یاد بگیرید.

از نظر فنی مشکل خاصی در Rainbow Six Siege وجود نداشت و می توان از این نظر بازی را بی نقص نامید. با تمامی این مسایل امتیاز ۶ از ۱۰ به این بخش تعلق می گیرد.

نتیجه گیری (۶/۱۰)

Rainbow Six Siege را شاید بتوان برادر تنبل و کسل کننده Counter Strike Global Offensive دانست. بستگی دارد شما چگونه بازی کنی باشید؟ آیا به بازی های چند نفره و آنلاین علاقه دارید؟ با بیشتر ترجیح می دهید بازی هایی دارای خط داستانی بازی کنید؟ اگر جزو دسته اول هستید بازی های بسیار بهتر و البته ارزانتری مانند Titanfall ، Counter Strike Global Offensive و … وجود دارند، و توصیه ما به شما است است که به جای پرداخت هزینه ی ۲۴۰ – ۲۵۰ هزار تومانی بابت این بازی Counter Strike Global Offensive را با یک پنجم قیمت تهیه کنید و برای سالها از آن لذت ببرید. اما در صورتی که جزو دسته دم هستید، بهتر است دور این بازی را خط بکشید و حتی به آن فکر هم نکنید! و اگر روزی خواستید بازی چند نفره و آنلاین بازی کنید به پیشنهاد اول ما فکر کنید.

دیدگاه خود را بنویسید