نقد و بررسیRyse: Son of Rome |اخباربازي ها

نقد و بررسی Ryse: Son of Rome

Ryse-Son-of-Rome_bg

Ryse بازی بود که در هنگام عرضه xBox One و به صورت انحصاری توسط مایکروسافت برای این کنسول به بازار عرضه شد، اما یک سال بعد نسخه ویندوز این بازی نیز راهی بازار شد تا بعضی ها مثل من که علاقه بیشتری به PC دارند هم بتوانند این بازی را با کیفیت فوق العاده انجام دهند. اما سازنده Ryse کیست؟ سازنده این بازی شرکت محبوب Crytek است! حتما شما هم سری بازی های Crysis را که از محصولات این شرکت هستند رو به خوبی می شناسید و یا یکی دو عدد از آنها را بازی هم کرده باشید. پس از عرضه سری بازی های Crysis همه دوست داران بازی های رایانه ای شرکت Crytek رو با ۳ مشخصه می شناسند و آن چیزی نیست جز گرافیک بالا + گیم پلی به یاد ماندنی به همراه داستانی تاثیر گذار . Ryse نیز از این قائده مستثنی نیست. پس همراه ما با نقد و بررسی این بازی زیبا باشید

داستان (۱۰/۱۰)

2016-01-02_00013

داستان Ryse در زمان امپراطوری روم می گذرد و بربر ها ( که در تاریخ به عنوان مردمانی وحشی و دشمنان تمدن رومی هستند ) به روم حمله کرده اند و شما در نقش “ماریوس” فرماندهی سپاه روم را بر عهده داشته و می بایستی از روم و امپراطور پاسداری نمایید… تا اینجای کار داستانی کلیشه ای را پیش رو داریم اما وقتی کمی از بازی بگذرد کم کم متوجه می شوید که اشتباه کرده اید و با داستانی غنی روبرو هستید.

یکی از نکاتی که خیلی نظر ما را به خود جلب کرد پیوند تاریخ و حقایق تاریخی با تخیلات و اسطوره ها در این بازی بود، سازندگان نهایت سعی خود را کرده اند تا با توجه به اینکه داستان بازی تاریخی و به روم باز می گردد از عناصر تاریخی در بازی استفاده کنند و همچنین برای جذابیت بیشتر از عناصر تخیلی و اسطوره ای نیز بهره بگیرند.

2016-01-02_00004

یکی دیگر از نقات قوت داستان Ryse را می توان استفاده به جا و هوشمندانه از عنصر غافلگیری دانست به این صورت که در بازی ممکن است بار ها غافلگیر شوید. همچنین به دلیل تم خود بازی، داستان رنگ و بوی حماسی داشته و به راحتی شما را در خود غرق می نماید. در کل بازی تاک امتیاز کامل را برای این بخش در نظر می گیرد

گرافیک و صدا (۱۰/۱۰)

2016-01-02_00010

همانطور که در ابتدا هم خدمت شما گفتیم، گرافیک بالا از مشخصه های بازی های ساخت سازنده Crytek می باشد و Ryse نیز از این قاعده مستثنی نیست. گرافیکی با بهترین جزئیات و توجه بسیار زیاد به فیزیک محیط. همچنین سازندگان Ryse برای نسخه کامپیوتر آن قابلیت های بیشتری از قبیل Super Sampling یا Temporal AA و همچنین قابلیت نمایش در وضوح ۴K را فراهم نموده اند ، به عبارتی دیگر ارتقای سطح گرافیکی این بازی برای نسخه رایانه های شخصی به طور کامل صورت گرفته استتا آنجا که برای انجام بازی در باللاترین کیفیت و رزولوشن ۴K ممکن است نیازمند ارتقای سخت افزار رایانه های خود شوید.

2016-01-03_00029

یکی دیگر از نکاتی که در آخرین به روزرسانی بازی رعایت شده است اضافه نمودن قابلیت استفاده از SLI و یا Crossfire است که برای کسانی که بر روی سیستمشان بیش از ۱ کارت گرافیک دارند خبری خوب محسوب می شود. اینجا لازم می دانیم یک نکته ای را هم برای دوست داران Ryse بیان کنیم، در صورتی که مانیتور شما دارای وضوحی بیش از ۱۹۲۰×۱۰۸۰ پیکسل است، در قسمت تنظیمات بازی Super Sampling را خاموش نمایید، چرا که Super Sampling تکنیکی برای بالا بردن وضوح تصویر از طریق رندر کردن پیکسل های بیشتر و سپس کوچک نمودن آنهاست به عبارت دیگر اگر مانیتور شما ۴K باشد و Super Sampling را روی ۲×۲ بگذارید انگار که دارید بازی را با وضوح ۸K انجام می دهید که نه تنها غیر منطقی و غیر لازم است بلکه کارت گرافیکی که توانایی رندر کردن این تعداد پیکسل را داشته باشد به بازار نیامده.

2016-01-04_00005

صداگذاری بازی هم مانند تمامی کار های قبلی Crytek با کیفیت و با نهایت دقت انجام شده است، در صورتی که از هدفون برای شنیدن صدای رایانه استفاده می کنید، Ryse می تواند شما را به راحتی به داخل دنیای خود کشانده و بدون توجه به گذر زمان، ساعتها شما را مشغول خود کند. موسیقی های به جا و مترادف با موقعیت، صدای رئال سلاح ها ، ادوات، راه رفتن، محیط و نبرد ها همه و همه دست به دست هم داده اند تا بعضی مواقع فکر کنید در حال جنگ با بربر ها هستید یا حداقل Ryse را با فیلم گلادیاتور اشتباه بگیرید.

2016-01-05_00005

بازی تاک با توجه به کیفیت بالای این قسمت و همچنین اصل منصفانه امتیاز کامل را برای این قسمت در نظر می گیرد

گیم پلی (۹/۱۰)

2016-01-03_00023

از آنجایی که Ryse بازی ای در سبک هک اند اسلش است یا به ثول معروف بزن بکش، و همچنین با توجه به نام بزرگ سازنده اش انتاظر گیم پلی فوق العاده را داشتیم، که با آغاز بازی انتظار ما بر آورده هم شد. یادمان است در ابتدایی که Ryse منتشر شده بود همه سایت های خارجی از تکراری بودن حرکات Finisher بازی انتقاد می کردند، حالا ما نمی دانیم در نسخه PC این مشکل حل شده یا کلا از ابتدا مشکلی وجود نداشته چرا که به نظر ما حرکات finisher به هیچ عنوان خیلی کم و تکراری نیست و واقعا سرگرم کنندست.

2016-01-03_00006

شما در اکثر زمان بازی به صورت تنها خواهید بود اما در مقاطعی و بنا به اقتضای بازی نیاز است که گروهی از سربازان رومی را رهبری و فرماندهی کنید که از جذابیت های بازی است. یکی از نکاتی که ما را به خود جذب نمود شباهت combo ها و طریقه مبارزه در Ryse و Mad Max هست که جای بررسی و سوال دارد اما خب هر دو بازی دارای مبارزات فوق العاده و هیجان انگیزی هستند پس ما هم زیادی حساس نمی شویم.

در Ryse و در طول بازی شما مناطق مختلفی را به همراه ارتش روم خواهید رفت و بازی ار این نظر دارای تنوع بسیار خوبی است، از قصر امپراتور گرفته تا ساحل بریتانیا و جنگل های آن و مناطق سیاه و خطرناک. همه و همه در Ryse به شکلی زیبا و با داستانی منسجم در کنار هم قرار داده شده اند تا شما بیشترین لذت را از انجام این بازی ببرید و پس از انجام آن فکر نکنید که خریدتان اشتباه بوده است.

در Ryse شما می توانید برخی از قابلیت ها و توانایی هایتان را بهبود بخشید، که این کار با فشردن دکمه U در بازی انجام می شود و بر اساس Valor Point هایی که در طی بازی . مبارزات دریافت می کنید می توانید عمل ارتقا را انجام دهید، از افزایش میزان سلامتی گرفته تا افزایش قدرت ضربه ها و … .

اما دو نکته در گیم پلی بازی وجود دارد که جزو معایب بازی می باشد و به همین دلیل است که Ryse امتیاز کامل را از این بخش نمی گیرد، یکی کوتاه بودن خط داستانی بازی ( حدود ۶ ساعت ) و دیگری خسته کننده شدن مبارزه با دشمنان در انتهای بازی به این خاطر که خیلی زیاد و اکثرا هم هوشمند شده اند. در کل بازی تاک امتیاز ۹ از ۱۰ را برای این بخش در نظر دارد.

فنی و کنترل (۶/۱۰)

2016-01-03_00019

از نظر فنی مشکل خاضی در طی بازی مانند باگ و مشکلات گرافیکی دیده نشد و هوش مصنوعی دشمنان و دوستان شما در طول بازی هم وقعا خوب و به جا طراحی شده است. لذا اگر فقط بخواهیم از نظر فنی به بازی نگاه کنیم تقریبا می شود گفت با بازی کامل و بی نقصی روبرو هستیم.

پاشنه آشیل بازی Ryse قسمت کنترل آن است، برخی دکمه ها مانند دکمه پریدن افقی (dodge ) اصلا در جای مناسب نیستند و اگر در طول بازی قابلیتی برای افزایش سطج سلامتی شما در طول مبارزات وجود نداشت شما بار ها و بار ها می مردید چرا که فرار کردن از ضربات سنگین برخی دشمنان با توجه به قرار گیری عجیب دکمه مذکور ( Left Shift ) کار سختی است. یکی دیگر از نکاتی که در بخش کنترل اعصاب شما را به هم میریزد مشکلات استفاده از دکمه E در طول بازی است که برای استفاده از آیتم های درون بازی طراحی شده است. برای مثال شما در قسمت هایی از بازی برای کشتن کمانداران دشمن باید از نیزه استفاده کنید و نیزه ها را هم در روی زمین و جاهای دیگر پیدا خواهید کرد اما برای بر داشتن آن ها حتما باید بروید رو آن بایستید و بعلی رغم اینکه از یکی دو قدم مانده به آن پایین صفحه می نویسد که با زدن دکمه E می توانید آن ها را بردارید اما با زدن دکمه E این اتفاق نمی افتد و اگر در حال مبارزه هم باشید تا تیر های کمانداران به سمتتان سرازیر باشد، این موضوع اعصابیتان را به هم خواهد ریخت.

2016-01-03_00017

یکی دیگر از مشکلات دیگر Ryse سخت بودن شکستن احسام است. شما با شکستن اجسام داخل بازی Valor Point بیشتری می توانید دریافت کنید اما باور کنید شکستن یک گلدان در بازی بسیار سخت تر و عجیب تر از کشتن دشمنان است. و برای شکستن آن حتما باید دوربین را به سمت آن گرفته و چند بار ضربه بزنید تا شاید یک ضربه به آن برخورد کرد. همچنین در مبارزات و .. دقت کنید که دائما ضربه های بی هدف نزنید چرا که بازی هر زمان که ضربه زدن را متوقف کنید ضربه زدن را متوفق نخواهد کرد و برای همین ممکن است دشمنان از پشت بتوانند به شما آسیب برسانند.

2016-01-04_00019

و آخرین مشکلی که ما مشاهده کردیم قرار گیری بد زاویه دوربین در برخی قسمت هاست که نمی دانیم جزو مسائل فنی در نظرش بگیریم یا کنترل. در کل بازی تاک برای این قسمت امتیازی بیش از ۷ را مناسب نمی داند.

نتیجه گیری (۹/۱۰)

Ryse یک بازی بسیار گرافیکی و دارای گیم پلی و داستان جذاب و سرگرم کننده است، و اگر شما هم مانند ما جزو آن دسته از افرادی هستید که از بازی هایی مانند Dynasty Warriors یا Devil May Cry لذت می برید خرید و انجام این بازی را بسیار به شما پیش نهاد می کنیم.

دیدگاه خود را بنویسید